'عبدالله بن حمد العطیه' معاون نخست وزیر و وزیر صنعت و انرژی سابق قطر با اشاره با توطئه های کشورهای محاصره کننده ، تاکید کرد که هدف از این اقدامات دستیابی به منابع گازی قطر است.

 العطیه در گفتگو با روزنامه قطری 'لوسیل' با تاکید بر این که تلاش برای اشغال قطر هیچ ارتباطی به تروریسم ندارد و دنیا و دستگاه های بین المللی از جمله سازمان ملل و صندوق بین المللی پول به خوبی می دانند که دوحه هیچ ارتباطی با تروریسم ندارد، افزود: کشورهای محاصره کننده با این توطئه می خواهند دنیا را متقاعد به اقدامات ناعادلانه خود کنند و به دنبال چراغ سبز آمریکا در این باره هستند. اما چنین امری محقق نخواهد شد.
این مقام قطری افزود : منابع گازی عظیم قطر برای 200 سال کشورهای محاصره کننده کافی است و روزانه صدها میلیون دلار برای آن ها سود دارد و می تواند گاز عربستان، مصر و بحرین را از طریق کشیدن خط لوله تامین کند. 
عربستان ، بحرین ، امارات و مصر از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی دوحه بستند.
این کشورها برای از سرگیری روابط 13 شرط تعیین کردند اما قطر با بیان اینکه شروط تعیین شده ناقض حق حاکمیت این کشور است تاکنون به آن تن نداده است .
معاون نخست‌وزیر قطر با تاکید بر این که کشورش موضوعات اقتصادی و سیاسی را از هم جدا می داند، خاطر نشان کرد که بیش از 350 هزار مصری در قطر مشغول به کار هستند و ممنوعیتی برای ورود دولت و ملت کشورهای های محاصره کننده به این کشور وجود ندارد.
وی با رد اتهامات عربستان درباره توطئه برای ترور 'عبدالله بن عبدالعزیز' پادشاه سابق عربستان در زمان ولیعهدی (2003) افزود: دوحه ملک عبدالله را نجات داد و توطئه‌های 'معمرقذافی' دیکتاتور سابق لیبی علیه وی را فاش کرد.
العطیه با تاکید بر این که امارات پشت طرح ترور ملک عبدالله بود، ادامه داد: کسی که نقشه ترور را کشید، اکنون در ابوظبی پایتخت امارات زندگی می‌کند. 
وی با دفاع از خروج قطر از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، گفت: عربستان به اوپک هیچ احترامی نمی گذارد و اوضاع را از خارج اوپک کنترل می‌کند.
قطر 12 آذر ماه گذشته اعلام کرد که با آغاز سال 2019 میلادی (11 دی 97) از اوپک خارج می شود.
قطر یازدهمین عضو بزرگ تولیدکننده نفت در اوپک بود که با تولید روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت خام، کمتر از دو درصد از کل تولیدات این سازمان را به خود اختصاص می داد. 

نظرات