محققان چینی اعلام کردند تولید خورشید مصنوعی این کشور تا سال آینده آماده بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری فیوچریزم، متخصصان چینی در ماه نوامبر اعلام کردند رآکتور Experimental Advanced Superconducting Tokamak یا به اختصار EAST به دمای الکترونی 100 میلیون درجه سانتیگراد دست یافته‌ و ساخت آن مطابق برنامه پیش‌می‌رود. این رآکتورکه به عنوان خورشید مصنوعی چین شناخته می‌شود برای شبیه‌سازی فرآیند شکافت هسته‌ای که در خورشید رخ می‌دهد، طراحی شده است. 
به گفته محققان انتظار می‌رود امسال این رآکتور به دمای یونی لازم برسد و یک گام به بهره‌برداری از توان شکافت خورشیدی نزدیک‌تر شود. 
بخش عمده پلاسمای EAST از جنس یون و الکترون تشکیل شده است. دمای الکترون‌های موجود در پلاسمای هسته این رآکتور به بیش از 100 میلیون درجه سانتیگراد رسیده و دمای یون های موجود در آن به 50 میلیون درجه سانتیگراد می‌رسد. انرژی حاصل از این رآکتور توسط یون‌ها تولید می‌شود. به گفته متخصصان قرار است دمای یون‌های این رآکتور به 100 میلیون درجه سانتیگراد برسد که هفت برابر گرم‌تر از دمای یون‌های خورشید است. 
اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، به زودی رویای دستیابی به یک منبع نامحدود انرژی پاک به واقعیت بدل خواهد شد و رآکتور EaSt به مدلی برای ساخت رآکتورهای جدید تبدیل می‌شود.

نظرات